Pátek, 19 dubna, 2024

Tlak na ceny energií bude zřejmě narůstat, máme se připravit na dlouhodobě vysoké účty?

Inflace byla v lednu nejvyšší za posedních 17 let. Motorem růstu cen byly hlavně vysoké ceny energií a potravin. List Pravda zjišťoval, jak velké je riziko, že vysoká inflace přetrvá i v roce 2023 a zda se máme připravit na dlouhodobě vysoké ceny energií.

cena energií,elektřina, cena energie,
V anketě deníku Pravda jsme odborníkům položili dvě otázky:

Jsme už podle vás na vrcholu růstu cen? Jak velké je podle vás riziko, že zde vysoká inflace přetrvá i v roce 2023?
Národní banka Slovenska tvrdí, že dosavadní cenový vývoj lze jasně přisoudit vývoji cen energetických a potravinových položek na globálních trzích. Tlak na ceny energií zřejmě bude s přechodem na zelenou ekonomiku ještě narůstat, máme se tedy připravit na dlouhodobě vysoké ceny energií?
nakupování senior koronavirus potraviny

Jana Glasová, analytička 365.bank
1.) Inflace v úvodním měsíci letošního roku vyskočila na vysokou úroveň 8,4 %. Hlavními tahouny cenového růstu je zvýšení regulovaných cen energií od ledna letošního roku a prudce rostoucí ceny potravin. Zvýšení regulovaných cen v podstatě navazovalo na vysoké ceny energií na světovém trhu během loňského roku. Výrazné zdražování potravin je výsledkem rostoucích cen zemědělských produktů ve světě a také výsledkem zvyšování cen energií. Zdražování energií a potravin se bude podepisovat pod rostoucí inflaci i během letošního roku.

Kromě toho bude inflace tažena vzhůru i přetrvávající surovinovou krizí, která způsobuje zvyšování cen mnoha materiálů a součástek včetně stavebních materiálů, dále zvýšením daně z tabáku a přetrvávat bude i efekt zrušení obědů zdarma. Očekáváme, že minimálně během 1. kvartálu letošního roku se inflace bude držet na současných vysokých úrovních nad 8 %, případně může být ještě vyšší než v lednu. Od 2. kvartálu by mohlo začít docházet ke zpomalování cenového růstu. Očekáváme, že celková inflace za celý letošní rok dosáhne v průměru úrovně 5,7 %.

2.) Co se cen energií týče, tak ty budou i během letošního roku pravděpodobně růst, a to hlavně kvůli silné poptávce a také kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. To vytváří obavy z poklesu dodávek plynu z Ruska na světový trh, což tlačí ceny energií vzhůru. Zastabilizovat by se ceny energií ve světě mohly ve 2. pololetí letošního roku, ale nadále půjde o vysokého hodnoty. Takže vysoké ceny energií nás budou trápit i během letošního roku a zřejmě i v roce 2023.

Ceny potravin budou v příštích měsících nadále růst silným tempem, přičemž není vyloučeno, že dosáhne i dvouciferných hodnot. Přispívá k tomu i napětí na Ukrajině, protože tlačí vzhůru nejen ceny energií, ale například i ceny obilovin. Ukrajina je totiž velmi důležitým producentem obilovin ve světovém měřítku.

Boris Fojtík, ekonomický analytik Tatra banka
1.) Meziměsíční dynamika je na začátku roku, v lednu, tradičně nadprůměrně vysoká. Letošní nárůst o 2.7% je z pohledu meziměsíční dynamiky jistě vrcholem. Avšak meziroční nárůst cen se v průběhu roku může dostat ještě blíže k 9 %. Ve druhé polovině roku však očekáváme zpomalování růstu cen. No ekonomika se bude muset i nadále vypřádat s následky razantně zvýšené cenové hladiny.

2.) Očekáváme, že ceny energií postupně klesnou z historických maxim na výrazně nižší úrovně. Přesto budou ceny elektřiny a plynu stále nad úrovněmi před jedním rokem. Přispěje k tomu určitě i tlak na dekarbonizaci ekonomik. Proto očekáváme, že nadprůměrný růst cen by mohl pokračovat iv roce 2023, i když v nižší míře než v roce 2022.

Matej Horňák, analytik České spořitelny
1.) Zvýšenou míru lednové inflace naznačil již rychlý odhad HISC z Eurostatu zveřejněný před několika dny. Na meziměsíční bázi byly hlavním přispěvatelem ceny energií a potravin, které zaznamenaly výrazný nárůst. V případě potravin jde zejména o ceny mléka, sýrů, vajec, ale také ovoce a zeleniny. Do energií se projevil lednový nárůst regulovaných cen pro domácnosti, se zvýšením cen elektřiny o 11,7 %, plynu o 19,4 % a tepla o 11,3 %. Rostoucí ceny stavebních materiálů přispěly také k růstu imputovaného nájemného (2%).

Tyto produktové skupiny ovlivňují i ​​meziroční míru inflace, kde hraje významnou roli kategorie bydlení, voda, elektřina, plyn a jiná paliva, zahrnující kromě cen energií i zmiňované imputované nájemné. K celkovému lednovému nárůstu spotřebitelských cen přispěla více než třetinou. Roli stále hrají i pohonné hmoty či růst cen ve službách (např. restaurace). Významnou složku tvoří také zrušení obědů zdarma.

Míra inflace tak dosahuje hodnot, které jsme na Slovensku pozorovali naposledy v roce 2004.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články