Neděle, 14 července, 2024

ZE zásadně nesouhlasí s návrhem na zvýšení spotřební daně z lihu o 30 %

Svaz obchodu (ZO) SR zásadně nesouhlasí s návrhem na zvýšení sazby spotřební daně z lihu o 30 %. Uvedla to Naděžda Machútová, prezidentka ZO SR, v souvislosti s uvažovaným získáním nových příjmů do státního rozpočtu na krytí sociálních balíčků ze spotřebních daní.

Názor, že zvýšením sazby spotřební daně z lihu o 30 % se automaticky, jen přepočtením na papíře zvýší o 30 % i odvod daně do státního rozpočtu, je podle ní vysoce neodborný, mylný a zavádějící. „Naopak, přinese to mnoho nežádoucích doprovodných jevů a závažných dopadů,“ zdůraznila.

Poznamenala, že z údajů zveřejněných na portálu Finanční zprávy, výběr spotřební daně z lihu vykazuje od roku 2018 proměnlivou tendenci a po pandemických letech stále ještě nedosáhl úrovně roku 2018. „Vzhledem k obtížné současné celospolečenské situaci neexistuje žádný relevantní důvod předpokládat, že odvod této daně bude v nejbližším období narůstat. Velké a ‚skokové‘ zvýšení sazby spotřební daně jen z lihu bude mít za následek mimořádné snížení spotřeby lihovin, a tudíž nedojde k naplnění plánovaného příjmu,“ zdůraznila.

Nebude to podle ní znamenat, že slovenští spotřebitelé budou kupovat méně alkoholu. „Bude to znamenat, že budou kupovat levnější alkohol, budou jej kupovat v sousedních zemích a v neposlední řadě se určitě zvýší i poptávka po nelegálním alkoholu,“ upozornila.

„V případě, že dojde ke zvýšení sazby spotřební daně z lihu o 30 %, bude tato sazba po Polsku 2. nejvyšší ze zemí bezprostředně sousedících se SR,“ doplnila.

Pokud podle ní dojde ke změně spotřebitelských návyků a začnou se ve vyšší míře nakupovat nezdaněná vína a ostatní alkoholické nápoje s výrazně nižší (a nezměněnou) sazbou spotřební daně, výběr spotřební daně z lihu se nezvýší podle návrhu a očekávání, ale naopak výběr spotřební daně se sníží.

„Co se týče návrhu na zvyšování daní z tabáku, Svaz obchodu SR připomíná, že tyto spotřební daně se na Slovensku zvyšují pravidelně téměř každý rok. Naposledy se zvyšovaly v únoru letošního roku, tedy jen před čtyřmi měsíci a další zvyšování nás čeká opět v únoru 2023. Průmysl i obchodníci oceňují zvyšování daní transparentním a s dostatečným předstihem naplánovaným způsobem, který zvyšuje kvalitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí,“ doplnila.

„Dovolujeme si upozornit, že nejde o teoretický scénář, ale o velmi reálnou možnost, přičemž se stačí podívat na výběr spotřební daně z tabáku v zemích, které příliš skokově zvyšovaly daně. Ve Francii klesá výběr spotřební daně a dramaticky roste nelegální trh s tabákovými výrobky a v České republice byl výběr spotřební daně v roce 2021 na úrovni roku 2017,“ dodala.

Mojito cocktail with lime and mint in highball glass on a grey background. Summer cold beverages concept with copy space

ZE SR podle Machútové zdůrazňuje, že zvyšování spotřebních daní obecně by mělo být předmětem celospolečenské diskuse se zainteresovanými odborníky. „Je nepřijatelné, aby se takové návrhy přijímaly bez řádného připomínkového řízení, a proto zneužívání zkráceného legislativního procesu považujeme za naprosto nepřípustné,“ uzavřela prezidentka ZO SR.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články