Úterý, 18 června, 2024

Situace, týkající se dodávek plynu v Německu, je napjatá

Spolkový úřad pro regulaci síťových odvětví Bundesnetzagentur (BNetzA) poprvé od konce března označil ve své denní zprávě o dodávkách plynu situaci za „napjatou“. „Dodávky plynu v Německu jsou však v tuto chvíli stabilní,“ uvedl úřad ve své páteční zprávě. Dodal, že zásobování je zajištěno. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

Důvodem změny hodnocení stavu je omezování dodávek ruského plynu přes plynovod Nord Stream 1 v uplynulých dnech. Ruský koncern Gazprom snížil dodávky přes plynovod na 40 procent maximální kapacity. Jako argument uvádí zpoždění opravy kompresorové turbíny.

„Tato redukce se od poloviny týdne dotkla i přeposílání plynu do jiných evropských zemí, jako jsou například Francie, Rakousko a Česko,“ uvedl úřad. Firmy, které zasáhl výpadek dodávek, si mohou chybějící objemy plynu zajistit jinde na trhu.

Picture of a LNG (Liquefied natural gas) tanker ship unloading its cargo at Shanghai Yangshan LNG terminal

Gazprom ve středu (15. 6.) ohlásil, že od čtvrtka (16. 6.) ještě více omezuje dodávky do Německa přes plynovod Nord Stream 1. Ruský koncern uvedl, že přes plynovod bude denně proudit maximálně 67 milionů kubických metrů (m3) plynu. Gazprom již v úterý (14. 6.) oznámil redukci maximálního objemu dodávek přes plynovod Nord Stream o 40 % na přibližně 100 milionů m3 ze 167 milionů m3.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články