Neděle, 14 července, 2024

Bezplatné rodinné poradny pomohou rodinám, párům i jednotlivcům

Rodiny trápí vztahy, výchova a zvládání rozvodů, páry znepokojují komunikační problémy a konflikty, zatímco jednotlivci se sužují zejména z důvodu emocionálních problémů. Vyplývá to z celoslovenského průzkumu Institutu pro výzkum práce a rodiny (IVPR) o dostupnosti a poptávce po službách psychologického poradenství.

Jak informovalo Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR, pomoci lidem při řešení problémů mají Rodinné poradny. Již ve čtyřech městech na Slovensku – v Nových Zámcích, Trnavě, Žilině a Košicích nabízejí klientům bezplatné poradensko-psychologické služby. Pátá poradna se brzy otevře v Humenném.

Odbornou pomoc v rodinných poradnách podle MPSVR poskytují psychologové, sociální pracovníci, ale i jiní profesionálové (např. pedagogové, právníci). Od otevření prvních poboček 1. dubna již obsloužili 95 klientů. Účelem poradenství je také problém předcházet, a tedy vytvořit systém prevence možných duševních chorob.

Young family having fun outdoors

„Očekáváme, že se rodinné poradny stanou vyhledávané pro rodiny, ale i jednotlivce, kteří takovou formu poradenství nebo podpory potřebují a z různých důvodů si ji dosud nemohli dovolit. Na poradny se mohou lidé obracet se všemi problémy v rodině, s manželskými, partnerskými, problémy rodičů a dětí či soužití se seniory, může jít o dlouhodobé problémy, ale i rozličné momentální výzvy, které nám život staví do cesty, jako je rozvod, smrt blízkého, ztráta zaměstnání nebo vážné onemocnění.. Návštěva rodinné poradny je vhodná pro každého, kdo chce své problémy řešit a hledá podporu odborníků,“ uvedl ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina).

Ve specifických případech (např. s klientem se zdravotním znevýhodněním) mohou poradny kromě osobního rozhovoru komunikovat také prostřednictvím telekomunikačních zařízení.

MPSVR dodalo, že kromě vytvoření pěti pilotních rodinných poraden je součástí projektu i vytvoření standardů pro rodinné poradenství a identifikace oblastí, které je třeba zlepšit. Národní projekt Rodinné poradny – poradensko-psychologické služby pro jednotlivce, páry a rodiny se realizuje díky podpoře z evropských zdrojů.


Redakce radí: Nechce se inspirovat dalšími pozitivními příběhy.


Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články