Neděle, 15 září, 2024

Komu uletěly včely: poslancům či včelařům?

Bouře ve sklenici vody nebo nejistá budoucnost včelařství na Slovensku? Za pár ostatních dní bylo v médiích zveřejněno 65 informací, které se zabývaly tím, do čeho vyústí zákon o ochraně včelstev z dílny poslanců OĽaNO.

Včelař Tomáš Blaškovič a jeho včely.
Mimo jiné pronikly ven informace o záměru regulovat hustotu včelstev na čtvereční kilometr, kočování a další detaily ovlivňující chov včel. Ty znejistěly celou včelařskou obec. Není malá – počítá 22 tisíc včelařů.

V úterý odpoledne poslanci za Olano Monika Kozelová, gestorka připravovaného poslaneckého návrhu, spolu s Martinem Feckem uklidňovali včelaře, že se nemají čeho obávat.

Kozelová před novináři na půdě parlamentu rozvinula nepopsaný dopis papíru. Ten měl názorně ilustrovat, že návrh zákona, který kritizuje Slovenský svaz včelařů, prostě neexistuje.

rodina, obchod, potraviny, nákup, zálohování
ČTĚTE VÍCE
Polští kontroloři o svých potravinách. Pro Slováky jsou levné, ale mohou být nebezpečné
„Je to velká nula, velké nic. Na tom zákoně jsme ještě nezačali pracovat,“ řekla Kozelová a dodala, že hnutí OĽaNO, které řídí resort zemědělství, včelařství podporuje. Odkdy je ve vládě, stouply podpory, například hned v roce 2020 to bylo o 200 tisíc eur více než rok předtím, další statisíce na rozvoj včelařství přibyly loni.

S kým diskutovali? S jedním odborníkem
Příprava kapitoly zákona, který má mimo jiné a zda zejména přispět ke zlepšení životních podmínek včel a v konečném důsledku ke zvýšení soběstačnosti Slovenska v medu, je pouze v začátcích. „Zatím jsme mluvili jen s jedním jediným člověkem. Ještě jsme neoslovili všechny, protože na to nebyl čas, řeší se jiné kapitoly ochrany zvířat,“ vysvětlila poslankyně Monika Kozelová, které radí Martin Hodoško, předseda spolku ekologických včelařů.

Zdůraznila, že až bude hotový návrh zákona, určitě přijde řada na kulaté stoly, za kterými budou sedět všichni, kterých se změny legislativy budou týkat. „Jsme teprve na samém začátku, zákon jsme ještě nezačali psát,“ připomněla Kozelová.

Nepokoj mezi včelaři měli podle poslance Martina Fecka vyvolat aktivity předsedy Slovenského svazu včelařů Milana Rusnáka. Ten měl podle něj rozšířit zprávy, které Fecko přirovnal k hoaxům. Měly vzniknout překroucením obsahu telefonátu mezi oběma včelaři. Fecko, který byl do loňského léta státním tajemníkem na ministerstvu zemědělství, konstatoval, že Hodoško si vyměňoval s Rusnákem názory k určitým tematickým okruhům, když sbíral podklady k zákonu o ochraně zvířat včetně včel.

Fecko poté zacitoval Hodoška, ​​který tvrdil, že Rusnákovi nepředložil žádnou konkrétní část zákona. „Byla to jen jeho a moje výměna názorů během telefonického rozhovoru. Nic víc a nic méně. Distancuji se od toho, jak věci odprezentoval a prezentuje Milan Rusnák,“ citoval Hodoška Fecko.

Po skončení brífinku Fecko pro Pravdu zopakoval názor gestorky zákona Moniky Kozelové, že Olano se nebude k zákonu vyjadřovat, dokud nebude mít posbírané základní materiály. Rozvedl, že tento zákon je o ochraně zvířat, to není zákon o ochraně intenzivního včelařství nebo byznysu. Pokusíme se vytvořit podmínky pro včely, v podobě welfare, tedy pohodlí zvířat, která jim zaručí dobré životní – chovatelské podmínky. Jde o to, aby včely nedegradovaly, aby se území nepřevčelovalo, aby si včelaři – jedni usazení v území a druzí do něj kočující – navzájem nelikvidovali včelí paši.“

Čisté víno do sklenice
Fecko, jak je vidět, přece jen naznačil, kde může být jádro problému v komunikaci mezi samotnými včelaři, jakož i včelaři a politiky, kteří se iniciativně ujali chránit včely. Na přímou otázku Pravdy, zda se zákon chystá regulovat chov včel, Fecko odpověděl, že o regulaci je zatím předčasné mluvit. Zároveň dodal, že k dispozici jsou poznatky specializovaného výzkumu (VÚ včelařský v Liptovském Hrádku). Jejich aplikací by se měl řídit další rozvoj chovu včel na Slovensku. Tyto poznatky bychom měli dostat do praxe, aby se řešily praktické otázky.

Nový zákon by měl údajně přinést i novou kategorii tvz. průmyslových včelařů. Fecko řekl, že nehodlá spekulovat o tom, co v zákoně bude a co nebude. Bylo by to v rovině spekulací. To, co zákon navrhuje, ukáže až diskuse u kulatého stolu.

Pravda požádala o stanovisko i předsedu Slovenského svazu včelařů. Milan Rusnák netajil, že telefonoval se svým kolegou včelařem Martinem Hodoškem. Řekl, že se léta znají. Pokud jde o chystanou změnu legislativy, uvedl, že s Hodoškem se nedohodli, že si o tom nikde nebude povídat. V rozhovoru padlo podle Rusnáka mnohem více názorů na rozvoj včelařství, nejen to, co vyplulo na povrch v souvislosti s medializací.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články