Sobota, 13 července, 2024

Elektřina za dvojnásobek. Regulátor přepočítal první ceny pro rok 2023

Zatímco letošní topná sezóna vrcholí a slovenské domácnosti a podniky si pomalu zvykají na vyšší ceny za energie, přichází další špatná zpráva. Šéf Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) Andrej Juris (nom. SaS) v úterý na parlamentním výboru pro hospodářské otázky představil odhady cenového růstu v příštím roce. Ohlásil, že se lidé mají připravit na dvojnásobné ceny.

Na snímku předseda Úřadu pro regulaci síťových odvětví Andrej Juris (vlevo) a státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek (vpravo).
„Očekávaný cenový vývoj do budoucna je jasný. Trhy naznačují, že ceny zásadně neklesnou. Budeme proto čelit tomu, že cenové hladiny budou podobné jako koncem loňského roku, poklesy tržních cen očekáváme až koncem let 2023, 2024,“ oznámil Juris.

To se promítne i do cen pro zranitelné odběratele, tedy domácnosti, důchodce či malé rodinné firmy. Juris se vyjádřil, že na úřadu aktuálně vypracovávají analýzu, jak by se dnešní tržní ceny měly promítnout do těch příštích, regulovaných. Regulátor totiž maximální cenu za elektřinu či plyn pro regulované odběratele na celý rok 2023 vypočítá z průměru prvních šesti měsíců letošního roku.

A jeho první odhady jsou pesimistické. „Ceny sahají vysoko. Pokud se nic nezmění, regulovaný tarif pro domácnosti – elektřina – je aktuální, dnes, 62 € za megawatthodinu. Tržní cena je ale 120 € za megawatthodinu a více. Komodita by tak šla v příštím roce o 100 procent vzhůru. Pokud se nic neudělá, tyto tržní ceny se dříve či později promítnou i do regulovaných,“ uzavřel Juris.

Domácnost v bytě s běžnou spotřebou, která letos platí zálohy 30 eur měsíčně, tak od ledna může platit až 60 eur měsíčně. Rodinný dům s elektrickým vytápěním a ohřevem vody může zdražování nafouknout platby z aktuálních 92 až na 185 eur za měsíc.

Regulační úřad zároveň připravuje balík legislativních změn pro zranitelné odběratele, kteří mají právo na regulované ceny. „Bytové kotelny, veřejné instituce, ambulance a podobně. Deštník regulovaných cen bude rozprostřen i na tyto odběratele,“ prohlásil Juris. Rovněž má být na podzim představena koncepce na ochranu odběratelů v energetické chudobě, podle které stát bude posuzovat domácnosti a jejich výdaje na energie a sociálně nejslabším odběratelům pomůže.

Vývoj tržní ceny zemního plynu
vývoj ceny elektřiny na burze
+2Domácnostem, které využívají elektřinu i na…
Podobná opatření mají například v Česku, kde v lednu vláda rozšířila takzvaný příspěvek na bydlení. Mají na něj nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci i podnájemníci, kteří na úhradu přiměřeného bydlení, tedy nájmu a energií, musí měsíčně platit více než 30 procent příjmu. Další možností pro ty, kteří se ocitli ve finanční tísni kvůli rostoucím cenám energií, je dávka mimořádné okamžité pomoci, když se žádá o jednorázový příspěvek. Ta má řešit individuální případy, kdy lidé nejsou schopni uhradit aktuální životní náklady.

Předseda výboru Peter Kremský (OĽaNO) po úterní schůzi prohlásil, že řešení vlivů vysokých cen energií se připravují a měla by být představena v nejbližších dnech nebo týdnech.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články