Úterý, 16 dubna, 2024

Belgie přijala revoluční změny. Čtyřdenní pracovní týden se stejnou mzdou a stejným objemem práce.

Stejná mzda a stejný objem práce, ale práce jen čtyři dny v týdnu. Belgická vláda se shodla na reformě pracovní doby. Uvedl to v úterý 15. února premiér Alexandre De Croo. Čtyřdenní pracovní týden byl schválen již v Dánsku a na Islandu.

Vláda podle jejího předsedy chce dát zaměstnancům více flexibility a více svobody. Belgičané, kteří jsou zaměstnáni na plný úvazek, budou moci podle ceskenoviny.cz pracovat denně až deset hodin tak, aby vše stihli za čtyři dny. Lidé si tak budou moci vybrat, zda budou pracovat více či méně. To by jim mohlo umožnit lépe zvládat soukromý i pracovní život a také být lepšími rodiči.

Belgie sníží DPH z elektřiny. Reaguje tak na prudký růst cen
Hudebník Amaury Massion se vyjádřil pro společnost Reuters TV. \“Myslím si, že dát zaměstnancům flexibilitu je skvělý nápad, můžete se jinak zorganizovat, mít třídenní víkend, zorganizovat se, pokud máte děti, je to jednodušší,\“ řekl.

Dohoda podle ČTK, k níž sedmičlenná vládní koalice dospěla po nočním jednání, také zavádí právo nebýt po pracovní době dostitelný. Týkat se to bude společností s více než 20 zaměstnanci.

Pandemie umocnila schválení čtyřdenního pracovního týdne. Svět se potřeboval velmi rychle změnit. Lidé mohli ze dne na den pracovat z domova a někteří dostávali velmi vysokou pomoc od státu.

Belgie usiluje o to, aby do roku 2030 dosáhlo 80 procentní míry zaměstnanosti. Reuters informuje, že v roce 2021 pracovalo již 71,4 procenta obyvatelstva.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články