Úterý, 18 června, 2024

Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu: Dominance USA ve světě skončila, ekonomický blitzkrieg neměl šanci uspět

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený prý Spojeným státům, které se podle něj cítí vyslancem Boha na Zemi, nemají žádné povinnosti, ale jen své vlastní „posvátné zájmy“. Tvrdil také, že Evropská unie ztratila globální konkurenceschopnost i politickou svrchovanost.
Putin předpověděl vzestup populismu a výměnu elit v evropských zemích a také znovu hájil své rozhodnutí napadnout Ukrajinu a kritizoval sankce Západu, které mají Moskvu donutit k ukončení agrese a stažení vojsk ze sousední země.

Putin zdůraznil, že ruská ekonomika se dokázala s tímto tlakem vyrovnat. „Ekonomický blitzkrieg neměl šanci uspět,“ zdůraznil Putin na letošním petrohradském ekonomickém fóru. Západní sankce podle něj přinášejí větší škody jejich tvůrcům než Rusku. Ztráty EU podle něj mohou přesáhnout 400 miliard dolarů, což doléhá na obyvatelstvo a firmy.

„Tato epocha (dominance USA ve světě) skončila, nehledě na všechny pokusy ji zachovat, zakonzervovat jakýmikoli prostředky. Změny představují přirozený běh dějin, protože civilizační různorodost planety a bohatost kultur lze těžko spojit s politickými, ekonomickými a dalšími šablonami,“ Ty nefungují. řekl. Svět založený na „hře na jeden gól“ je podle něj přirozeně nestabilní.

Elity vládnoucí v západních zemích žijí podle Putina v iluzích, ve stínu minulosti a v popírání měnící se reality. Západ prý například předpokládá, že jeho dominance v globální politice a ekonomice je neměnná konstanta, ale „nic netrvá věčně“.

Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu: Dominance USA ve světě skončila, ekonomický blitzkrieg neměl šanci uspět

„Všechny pokusy tvářit se blahosklonně při špatné situaci, všechny řeči o jakoby přípustných nákladech ve jménu pseudojednoty nemohou skrýt, že EU definitivně ztratila svou politickou svrchovanost a její byrokratické elity tančí, jak někdo cizí píská, a akceptují všechno, škodí vlastnímu obyvatelstvu , vlastnímu byznysu,“ prohlásil ruský prezident.

Putin podobně jako při květnové vojenské přehlídce v Moskvě obhajoval „speciální vojenskou operaci“, jak Kreml nazývá válku, rozpoutanou na konci února na prezidentův rozkaz proti sousední Ukrajině.

„Ve vzniklé situaci, na pozadí rostoucích rizik a hrozeb, bylo rozhodnutí Ruska o provedení speciální vojenské operace vynuceno. Bylo to nepochybně obtížné, ale vynucené a nevyhnutelné. Toto rozhodnutí svrchované země, na které má bezpodmínečné právo, je založeno na Chartě OSN hájit svou bezpečnost,“ prohlásil. Ruští vojáci ve východoukrajinském Donbase podle něj bojují i ​​za právo Ruska na vlastní rozvoj.

Putin také zdůraznil, že všechny úkoly operace budou bezpodmínečně splněny, k čemuž přispěje hrdinství ruských vojáků, jakož i konsolidace ruské společnosti. Její „podpora dává sílu a přesvědčení armádě a námořnictvu“. Putin také zdůraznil „hluboké pochopení historické spravedlnosti naší věci: budování a upevnění svrchované velmoci – Ruska“.

O sankcích
Chmurné předpovědi, které Ruské federaci načrtly západní země, se nenaplnily. Rusko odolává bezprecedentním sankcím, které se naopak obrátily proti Západu. Míra inflace v některých zemích Evropské unie podle něj přesáhla 20 procent a EU jako celek bude chudší o více než 400 miliard USD právě v důsledku sankcí, které zavedla proti Rusku.

„Jejich množství a rychlost přijímání nemají žádný precedens. Spoléhali se na to, že ruskou ekonomiku smetou,“ řekl Putin. Zdůraznil, že Rusko se dokáže vypořádat s jakýmikoli problémy. „Jsme silní lidé a dokážeme se vypořádat s jakoukoli výzvou, jako naši předkové, vyřešíme jakékoli úkoly. O tom vypovídá celá tisíciletá historie naší země,“ řekl.

Washington DC, USA – March 6, 2014: Crowd of people at Ukrainian protest with flags in winter

„Krok za krokem normalizujeme ekonomickou situaci. Nejprve jsme stabilizovali finanční trhy, bankovní systém a obchodní síť, pak jsme začali saturovat ekonomiku hotovostí a provozním kapitálem, abychom zachovali firmy, zaměstnanost a pracovní místa. Chmurné předpovědi ohledně perspektiv ruské ekonomiky, které zněly ještě na jaře, se nenaplnily. Přitom je jasné, proč se rozběhla tato propagandistická kampaň, odkud přicházelo zaklínání, že dolar bude stát 200 rublů, ao krachu celé naší ekonomiky. To bylo a je zbraní v informační válce,“ prohlásil ruský prezident.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články