Úterý, 16 dubna, 2024

MDV bude zapracovávat valorizační vzorec do nových veřejných zakázek

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR bude zapracovávat valorizační vzorec do nových veřejných zakázek a nových smluv. Usměrnilo i podřízené organizace, aby vzorec aplikovaly do soutěží. Uvedl to ministr dopravy Andrej Doležal (nominant Jsme rodina) ve videu na sociální síti. Vzorec zohledňuje růst inflace, obsahuje specifický růst cen nafty i specifický index cen stavebních materiálů.

Doležal konstatoval, že vzorec umožní zhotoviteli předložit nabídku, která mu v případě potřeby bude v čase valorizována. Podotkl, že vzorec je obousměrný. „Pokud dojde v budoucnosti k poklesu cen stavebních materiálů, stát může díky tomuto valorizačnímu vzorci i šetřit,“ dodal.

Office – documents, ring binders, laptop, pen and calculator

Při tvorbě vzorce podle ministra dopravy komunikovali i se Statistickým úřadem SR, Svazem stavebních podnikatelů Slovenska, Útvarem hodnoty za peníze či s Úřadem vlády SR. Resort dopravy zároveň usměrnil i podřízené organizace, aby vzorec aplikovaly do veřejných zakázek. Vnímá to i jako dobrou inspiraci pro samosprávy nebo jiné zadavatele.

V případě stávajících staveb má podle Doležala MDV předložit ekonomickou metodiku, jak posuzovat jednotlivé nároky zhotovitelů, do konce června. To, jak mají organizace přistupovat k nárokům zhotovitelů, aby neodešli ze stavby, má být formou metodického usměrnění.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články