Úterý, 18 června, 2024

Kurz eura v pátek klesl na 1,0455 USD/EUR

Společná evropská měna se na konci týdne dostala pod výrazný tlak. V pátek pozdě odpoledne se prodávala po 1,0455 USD, přičemž ještě ráno se její kurz pohyboval výrazně nad hranicí 1,05 USD/EUR.

Evropská centrální banka (ECB) stanovila v pátek odpoledne referenční kurz eura na 1,0486 (ve čtvrtek: 1,0400) USD/EUR. To znamená, že dolar stál 0,9537 (0,9615) eura.

Euro v pátek ztratilo velkou část čtvrtečních (16. 6.) zisků. Hlavním důvodem byly obavy týkající se dodávek energií. Rusko totiž v uplynulých dnech snížilo dodávky plynu do několika evropských zemí, jako jsou Německo, Itálie, Slovensko, Rakousko a Česko.

lots of euro bills on the table

Cena referenčního evropského kontraktu na plyn na burze v Amsterdamu tento týden vyskočila přibližně o 50 %. Úplné zastavení dodávek plynu z Ruska by mělo výrazný negativní vliv na ekonomiku a způsobilo by další zrychlení inflace. Země eurozóny jsou vysoce závislé na ruských energiích.

Pod tlakem zůstává japonský jen. Japonská centrální banka (BoJ) totiž nezměnila uvolněné nastavení své měnové politiky. Jen tento týden padl vůči dolaru na nejnižší úroveň téměř za čtvrtstoletí.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články