Sobota, 13 července, 2024

Růst inflace v eurozóně a EU se v květnu zrychlil

Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně se v květnu zrychlilo na 8,1 % ze 7,4 % v dubnu. V celé Evropské unii (EU) dosáhlo 8,8 %, což je nárůst z dubnových 8,1 %. Důvodem bylo zejména zdražení cen energií. TASR o tom informuje na základě upřesněných údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Míra inflace v eurozóně je více než čtyřnásobně vyšší než je cíl Evropské centrální banky (ECB) na úrovni 2 %. Banka již oznámila, že začne od července zvyšovat úrokové sazby, aby se inflace vrátila k jejímu cíli.

Pro ilustraci, před rokem v květnu 2021 byla míra inflace v eurozóně na úrovni 2 % a v EU na úrovni 2,3 %.

Mezi členskými státy EU nejnižší meziroční míru inflace měly v květnu Francie a Malta (shodně 5,8 %) a Finsko (7,1 %). Naopak nejvyšší inflace byla zaznamenána v Estonsku (20,1 %), Litvě (18,5 %) a Lotyšsku (16,8 %).

V porovnání s dubnem meziroční míra inflace v květnu klesla v jednom členském státě EU (v Nizozemsku) a v 26 vzrostla.

Eurostat dále uvedl, že v květnu nejvíce přispěly k roční míře inflace v eurozóně energetika (3,87 procentního bodu, p. b.), po níž následovaly potraviny, alkohol a tabák (1,59 p. b.), služby (1,46 p. b.) a průmyslové zboží bez energií (1,13 p. b.).

Portrait of a mid adult woman checking her energy bills at home, sitting in her bedroom. She has a worried expression and touches her face with her hand while looking at the bills. Focus on the woman while the interior architecture of the bedroom is defocused.

Růst inflace nastartovaly problémy v dodavatelských řetězcích po pandemii onemocnění COVID-19, k nimž se přidaly prudce se zvyšující ceny energií po ruské invazi na Ukrajinu. Inflace se postupně rozšířila na vše od potravin a služeb až po zboží každodenní potřeby.

Centrální banka eurozóny, která byla v uplynulých dvou letech nucena zvyšovat své projekce inflace čtvrtletí po čtvrtletí, nyní vidí průměrný růst cen v eurozóně na úrovni 6,8 % v letošním roce, 3,5 % v roce 2023 a 2,1 % v roce 2024.

Tyto projekce však byly založeny na inflaci dosahující vrcholu kolem úrovně 7,5 %, ale v květnu již inflace překročila hranici 8 %.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články