Čtvrtek, 23 března, 2023

Rusko v pátek zkrátilo dodávky o polovinu, informoval šéf SZP

Pokles dodávek ruského zemního plynu na Slovensko pokračuje. Zatímco v úterý snížilo Rusko dodávky pro Slovenský plynárenský průmysl (SZP) o desetinu, ve středu o 15% a ve čtvrtek o více než třetinu, v pátek budou dodávky plynu oproti smluvním objemům zkráceny o polovinu.
Pokles dodávek ruského zemního plynu na Slovensko pokračuje. Zatímco v úterý snížilo Rusko dodávky pro Slovenský plynárenský průmysl (SZP) o desetinu, ve středu o 15% a ve čtvrtek o více než třetinu, v pátek budou dodávky plynu oproti smluvním objemům zkráceny o polovinu. Na konferenci Jarní ITAPA 2022 o tom informoval generální ředitel SPP Richard Prokypčák. Ani toto krácení ale podle šéfa SZP dodávky plynu na Slovensko neohrozí.

Prokypčák připomněl, že SZP podepsalo smlouvu na dodávku plynu ze Severního moře, který k nám již reálně proudí a na Slovensko přichází také plyn z ostatního LNG tankeru vyloženého v Chorvatsku. „Mohu říci, že jak se do hory jmenuje, tak se z hory ozývá. Za každou megawatthodinu, která nám chybí v těchto dnech, další dvě megawattodiny dáváme do zásobníku navíc,“ řekl Prokypčák.

Slovensko tak podle šéfa plynařů krácení dodávek o polovinu nijak nezasáhne. „Pracujeme na dalších řešeních, jak se vypořádat, kdyby došlo k úplné odstávce. Reálně pracujeme s největším rizikem, že se to zastaví úplně,“ dodal. V současnosti jsou zásobníky plynu naplněny na 52 %, ale v poměru k celkové roční spotřebě má Slovensko více plynu v zásobnících než ostatní země Visegrádské čtyřky.

Steel pipelines in the Refinery

Situace s dodávkami plynu v Evropě se podle Prokypčáka vzhledem k investicím jednotlivých států do infrastruktury uklidní někdy v polovině roku 2023 a zima 2023/2024 by už měla být bezproblémová. Po tomto termínu se zlepší také pozice Slovenska v nákupu plynu. „Jsem přesvědčen, že v letech 2023 a 2024 si Slovensko jako vnitrozemská země bude moci vybírat, odkud plyn doveze,“ dodal Prokypčák.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články