Čtvrtek, 23 března, 2023

Rakousko dosáhlo nejvyšší míry inflace od roku 1976

Růst inflace v Rakousku se v květnu zrychlil o něco méně, než naznačil předběžný odhad. Přesto dosáhl největšího tempa za 46 let.
Růst inflace v Rakousku se v květnu zrychlil o něco méně, než naznačil předběžný odhad. Přesto dosáhl největšího tempa za 46 let. TASR o tom informuje na základě upřesněných údajů, které v pátek zveřejnil statistický úřad ve Vídni.

Podle nich se meziroční míra inflace v Rakousku v květnu 2022 zvýšila na 7,7 % ze 7,2 % v předchozím měsíci. Předběžný odhad přitom signalizoval, že stoupne až na 8 %. Navzdory revizi směrem dolů byla květnová míra inflace nejvyšší od dubna 1976.

Motorem jejího růstu bylo zdražení energií. Přesněji, ceny topného oleje vzrostly o 97,8 %, plynu o 72,4 % a paliv o 50,5 %. Ceny dopravy v důsledku toho květnu stouply o 19,1% a prudce se zvýšily i ceny ojetých aut o 24,4%. Náklady na bydlení vzrostly v květnu o 9,4% a ceny potravin a nealkoholických nápojů o 9%.

Financial economic global crisis, budget constraints in budget, declining stock markets. Economy is in inflation, arrow is pointing down background.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v Rakousku v květnu zvýšily o 0,8 %. Tempo jejich růstu zaostalo za odhady na úrovni 1,1 %.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články