Úterý, 18 června, 2024

Evropské ceny plynu směřují k největšímu týdennímu zisku od začátku války

Evropské ceny zemního plynu směřují k největšímu týdennímu nárůstu od začátku ruské invaze na Ukrajinu, protože omezování dodávek z Ruska prohlubuje energetickou krizi v regionu. TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

Cena referenčního evropského kontraktu na plyn s dodávkou v červenci dosáhla v pátek v 10:17 místního času na burze v Amsterdamu 133,80 eura za megawatthodinu. To bylo o 7,6 % více než v předchozí den. A cena plynu ve Spojeném království vzrostla o 9,2 %.

Italská společnost Eni informovala, že v pátek obdrží od ruského státního monopolu Gazprom jen polovinu požadovaného objemu plynu. Omezení nebo zastavení dodávek zaznamenaly i francouzská Engie či německý Uniper. To by mohlo zasadit další ránu průmyslu v době, kdy region už zápasí s prudce rostoucí inflací.

Increase in the price of gas. The concept of problems in the Russian economy. The ruble is burning on a gas stove. The sale of gas. Expensive gas supply

Toky plynu přes plynovod Nord Stream 1, největší potrubí z Ruska do Evropské unie (EU), se snížily přibližně o 60 %.

Evropa se obává snížení dodávek plynu od začátku války na Ukrajině, pro kterou uvalila na Rusko přísné sankce. Region zvýšil dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), aby pokryl výpadek ruských dodávek a naplnil zásobníky včas před příští zimou. Situaci však komplikuje minulý požár v americkém zařízení na LNG, které zůstává zavřeno déle, než se původně očekávalo.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články